Nowelizacja ustawy o AML oczekuje na ogłoszenie
Pod koniec poprzedniego tygodnia podpisana została przez Prezydenta ustawa nowelizująca ustawę o przeciwdziałaniu praniu pieniędzy oraz finansowaniu terroryzmu. Akt ten oczekuje aktualnie na ogłoszenie w Dzienniku Ustaw. Powinno to nastąpić nie później, niż 30 kwietnia.
Dla wielu instytucji obowiązanych, w tym również TFI, wejście w życie nowelizacji wiązać się będzie z potrzebą gruntownej modyfikacji stosowanych środków bezpieczeństwa finansowego.
W tym miejscu warto wspomnieć o kilku najważniejszych zmianach, które wynikać będą z wejścia w życie nowych przepisów. Należeć będą do nich:
- Określenie zasad przechowywania dokumentów i informacji pozyskanych w związku ze stosowaniem środków bezpieczeństwa finansowego;
- Wprowadzenie wymogu weryfikacji danych zawartych w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych;
- Modyfikacja definicji beneficjenta rzeczywistego, grupy, PEP;
- Modyfikacja przypadków, w których wymagane jest stosowanie wzmożonych środków bezpieczeństwa finansowego;
- Modyfikacja zakresu przedmiotowego procedury wewnętrznej o zasady odnotowywania rozbieżności między informacjami zgromadzonymi w Centralnym Rejestrze Beneficjentów Rzeczywistych a informacjami o beneficjentach rzeczywistych klienta ustalonymi w związku ze stosowaniem ustawy oraz o zasady dokumentowania utrudnień stwierdzonych w związku z weryfikacją tożsamości beneficjenta rzeczywistego i czynności podejmowanych w związku z identyfikacją jako beneficjenta rzeczywistego osoby fizycznej zajmującej wyższe stanowisko kierownicze;
- Dodanie mechanizmów ochronnych sygnalistów;
- modyfikacja zakresu przedmiotowego procedury whistleblowing.
Co prawda ustawa nowelizująca zacznie obowiązywać po upływie 14 dni od dnia jej ogłoszenia, jednak dla większości przepisów istotnych z punktu widzenia instytucji obowiązanych, prawodawca przewidział dłuższy, sześciomiesięczny termin na ich wejście w życie.
r.pr. Krzysztof Szachogłuchowicz
Wiceprezes FIS
Partner w Snażyk Mordaka sp.k.
No Comments