Drożej nie tylko w sklepach

Drożej nie tylko w sklepach

Pieczywo, owoce, warzywa, a także wiele innych produktów spożywczych to tylko niektóre ze składników koszyka inflacyjnego. Większość z nich, o czym zapewne przekonał się każdy z nas, na przestrzeni ostatnich kilku lat znacząco podrożała. Okazuje się jednak, że podwyżki w ostatnim czasie dotknęły nie tylko dobra konsumpcyjne.

Sto złotych zamiast czterdziestu

Żeby nie trzymać Państwa dłużej w niepewności, napiszę wprost, że sprawa dotyczy rejestru funduszy inwestycyjnych. Każdy, kto w ramach realizacji służbowych obowiązków miał z nim dotychczas do czynienia, wie, że zgłoszenie jakiejkolwiek zmiany w rejestrze wiąże się, a w zasadzie wiązało, z koniecznością uiszczenia opłaty w wysokości czterdziestu złotych (lub wielokrotności tej kwoty przy objęciu jednym wnioskiem większej liczby zmian). Nie bez powodu w powyższym zdaniu posłużyłem się czasem przeszłym.

A wszystko za sprawą nowelizacji ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych, która weszła w życie 21 sierpnia tego roku. Od wskazanej daty wnioskowanie o dokonanie jakiegokolwiek wpisu w RFI wiąże się z koniecznością wniesienia opłaty już nie czterdziestu, lecz stu złotych (lub wielokrotności tej kwoty w przypadku objęcia jednym wnioskiem większej liczby zmian).

Warto pamiętać o nowych stawkach. Uiszczenie opłaty w starej wysokości stanowić będzie przeszkodę do dokonania wpisu, kwalifikowaną jako brak formalny, a to z kolei rodzić będzie konieczność dokonywania uzupełniających przelewów oraz odpowiadania na zarządzenia sądu.

KRZYSZTOF SZACHOGŁUCHOWICZ

RADCA PRAWNY

PARTNER W KANCELARII SNAŻYK KOROL MORDAKA, WICEPREZES ZARZĄDU FIS

06.11_Wycena_wierzytelności

 

BACK                                                HOME                                              NEXT

Tags:

No Comments

Leave a Comment