Technologia zmienia świat i sposób działania biznesu

Technologia zmienia świat i sposób działania biznesu

 

Podczas Fund Industry Summit 2016 Radosław Pyrka z ProService AT opowiadał o postępie technologicznym i jego wpływie na biznes. Poniżej krótki tekst nawiązujący do jego prezentacji.

 

 

Postęp technologiczny na świecie jest coraz szybszy. W przeszłości rewolucyjne wynalazki pojawiały się co kilkaset, później co kilkadziesiąt lat. Obecnie rozwiązania rewolucjonizujące rozmaite dziedziny naszego życia pojawiają się co kilka lat, a znaczące nowości pojawiają się co kilka miesięcy. Tempo zmian cały czas przyspiesza. Co najważniejsze, nie są to tylko teoretyczne naukowe wynalazki, lecz faktyczne zmiany, które są wdrażane w życie a z których może korzystać każdy użytkownik Internetu. Te przemiany wpływają na wszystkie dziedziny naszego życia.

 

Rozwijająca się technologia zmienia światowe gospodarki – niektóre gwałtownie i rewolucyjnie, inne powoli lecz systematycznie. Fabryki są coraz bardziej zautomatyzowane i zrobotyzowane, aplikacje automatyzują coraz więcej procesów biznesowych. Kolejne dziedziny naszego życia przenoszą się do świata online, a wraz z rozwojem smartfonów możemy być  online 24 godziny na dobę – potwierdzeniem tego trendu jest rosnący udział urządzeń mobilnych w polskim Internecie z praktycznie zerowego udziału w 2011r. do ok. 30% w 2016r. Jest to naturalne środowisko szczególnie dla młodych pokoleń, ale i starsze pokolenia coraz chętniej korzystają z nowinek technologicznych.

 

Transformacje wywoływane przez technologię mają różną siłę i szybkość, lecz zawsze jest pewien wspólny mianownik. Po zmianach wywołanych przez technologię występują duże zmiany w obszarze istnienia bądź nie istnienia firm w danej branży. Firmy, który jako pierwsze postawiły na nowe trendy technologiczne zazwyczaj zyskują bardzo dużo, często pojawiają się także nowi gracze (jak np. Uber, AirBnB). Firmy, które zbyt wolno przestawiają się na nowe trendy i technologie zazwyczaj tracą swoją pozycję i udziały w rynku. Wygrywają Ci, którzy potrafią odpowiednio wykorzystać możliwości jakie dają nowatorskie rozwiązania w swojej branży.

 

Zmiany technologiczne dotarły także na polski rynek. Jest to dopiero początek drogi, ale widać chęć i potrzebę korzystania z nowych rozwiązań. Dostrzegalne są zmiany w  kanałach dystrybucji i  w sposobach komunikacji z klientem. Coraz częściej wykorzystywany jest kanał online i aplikacja mobilna, a ilość bezpośrednich punktów obsługi Klienta  zaczyna być redukowana (ponad 4,7 mln pobrań aplikacji wśród klientów 15 najaktywniejszych banków w Polsce w 2015r.). W instytucjach finansowych bardzo szybko rośnie znaczenie zbierania, klasyfikowania, łączenia i złożonej analityki danych. Pojawiają się także nowe metody płatności mobilnych. Rynek TFI w Polsce rozpoczął już swoją technologiczną przemianę. Początek zmian to najlepszy moment aby z nich skorzystać i być jednym z pionierów, wykorzystujących możliwości jakie daje technologia. Jest do duża szansa zarówno dla nowych, startujących podmiotów jak i dla głównych graczy na rynku TFI aby wzmocnić swoją pozycję.

 

Użytkownicy korzystający na co dzień z usług w świecie online oczekują takiego samego sposobu działania także od branży finansowej. Inwestując swoje pieniądze w fundusze inwestycyjne chcą to zrobić online ze smartfona, szybko i wygodnie, bez zbędnych formalności i wizyt w oddziałach, najlepiej także by oferta kierowana do nich była spersonalizowana i dopasowana do ich potrzeb.

 

Radosław Pyrka

ProService AT Sp. z o.o.

 

 

BACK                                                HOME                                              NEXT

No Comments

Leave a Comment