Idealny landing page

Idealny landing page

 

Wykorzystywanie landing page w kampaniach reklamowych TFI to już standard. Jak powinna wyglądać idealna strona docelowa? O tym w artykule Anny Złoczewskiej z GetResponse.

 

 

Daj się poznać z jak najlepszej strony – jak stworzyć idealny landing page?

 

Landing page (czyli tzw. strona docelowa) to narzędzie, którego zadaniem jest realizacja jednego, konkretnego celu marketingowego. Takie strony są wizytówką Twojej firmy, świadczą o jej profesjonalizmie i niejednokrotnie wpływają na pierwsze wrażenie – landing page to pierwsza strona, na którą trafiają odbiorcy Twoich emaili lub reklam w wyszukiwarkach.

 

Dlatego warto przygotować ją w taki sposób, by zachęciła odwiedzających do czegoś więcej niż tylko pobieżnego zapoznania się z Twoją ofertą. Innymi słowy: niech Twój landing page konwertuje i zachęca do działania.

 

Przygotowanie dobrze konwertującej strony docelowej wymaga zadania sobie następujących pytań: czego oczekujemy od odwiedzającego? Jak powinien zachować się idealny kupujący? Kim są osoby, które odwiedzą naszą stronę? Znalezienie odpowiedzi pozwoli Ci stworzyć landing page, który będzie spełniać swoje zadanie w 100% – zachęci i zmotywuje odbiorców do dalszej interakcji.

 

Idealny landing page to efekt połączenia rzetelnie przygotowanych treści oraz starannie wyselekcjonowanej grafiki. Aspekt wizualny jest bardzo istotny – to on w pierwszej kolejności przyciąga uwagę odbiorcy oraz pozwala utrzymać jego wzrok i uwagę. Dobrze przygotowany content to druga połowa sukcesu – zaangażuje odwiedzającego i sprawi, że zostanie na naszej stronie znacznie dłużej.

 

Bardzo ważne jest, by taka strona była czymś więcej niż tylko banerem reklamującym Twoją ofertę. Niejednokrotnie stanowi ona przecież początek lejka sprzedażowego. Dlatego warto poświęcić czas na stworzenie czytelnego landing page’a na wysokim poziomie, dzięki któremu przekształcisz potencjalnych klientów w lojalnych fanów swojej marki.

 

 

DESIGN, CZYLI DROGOWSKAZ DLA ODBIORCÓW

 

Pamiętaj, że design i obrana przez Ciebie estetyka landing page’a mają spełniać jedną funkcję – każdy element strony powinien poprowadzić odwiedzających do wykonania określonego zadania. Czy chcesz zachęcić odbiorców do rejestracji na szkolenie, zapisu na newsletter a może do kontaktu z działem sprzedaży? Obierz jeden(!) konkretny cel, a następnie zaprojektuj swoją stronę według poniższych wskazówek.

 

CZYTELNE WEZWANIE DO DZIAŁANIA

To element nie do pominięcia – podstawą każdej dobrze konwertującej strony jest stworzenie czytelnego wezwania do działania (ang. CTA- Call To Action), czyli przycisku zachęcającego do interakcji.

 

Dlatego projektując własnego landing page’a, w pierwszej kolejności skup się na umieszczeniu jednego, wyraźnego przycisku. Kilka mniejszych wezwań rozrzuconych w różnych częściach strony jest najgorszym rozwiązaniem – tylko zdezorientuje odbiorców i rozproszy ich uwagę. Bądź konsekwentny: taki przycisk powinien być prosty do zlokalizowania, ma przykuwać wzrok i wyróżniać się na tle pozostałych elementów.

 

Niestety, tak naprawdę dopiero metodą prób i błędów przekonasz się, jak powinno brzmieć Twoje idealne wezwanie do działania. Według Peepa Laji, założyciela agencji ConversionXL oraz eksperta w dziedzinie tworzenia landing pages, unikaj hasła „wyślij”. Takie określenie jest nieangażujące, nie buduje więzi z firmą oraz nie stanowi zapowiedzi dalszej współpracy. W zależności od proponowanej przez Ciebie oferty, pomyśl o innych zwięzłych hasłach, np. „zapisz się”, „rozpocznij” czy „skontaktuj się z nami”.

 

Ryc.1. Minimalistyczny i bardzo funkcjonalny landing page Code Academy. Przycisk CTA („Get Started”) wyróżnia się na tle strony – jest bardzo łatwy do odnalezienia.

 

HIERARCHIA WIZUALNA

Jeśli chcesz zaprojektować przejrzysty i funkcjonalny landing page, skup się na stworzeniu hierarchii wizualnej swojej strony. To właśnie ona decyduje o tym, co i w jakiej kolejności przyciągnie wzrok odbiorcy. Skoncentruj się na swoich celach biznesowych i pomyśl, co chciałbyś podkreślić: czy chcesz zachęcić odbiorców do działania czy raczej pochwalić się przed nimi piękną grafikę w tle? Założę się, że zależy Ci na aktywności odwiedzających – dlatego zastosuj odpowiednią hierarchię wizualną i podkreśl te elementy landing page’a, które pomogą Ci osiągnąć wybrany cel.

 

Zapoznaj się z poniższym przykładem świetnie zaprojektowanego landing page’a firmy Reader. Wyraźnie widać na nim przemyślane zastosowanie hierarchii wizualnej. Celem strony jest zachęcenie odbiorcy do zapoznania się z produktem – bardzo małym czytnikiem kard kredytowych. Jego kompaktowość to cecha wyróżniająca go spośród grona innych podobnych produktów. Dlatego autorzy strony zdecydowali, że najważniejszym elementem strony powinna być właśnie grafika wizualizująca niewielki rozmiar czytnika. Drugą sekcją landing page’a, mającą przyciągać uwagę odwiedzającego, jest krótka lista korzyści i zalet urządzenia. Po wywołaniu pozytywnego pierwszego wrażenia („wow, jakie malutkie urządzenie!”) oraz zapoznaniu się z zaletami produktu („świetnie pasuje do mojego smartfona”), odwiedzający ma kliknąć w przycisk CTA, znajdujący się na wysokości jego wzroku. Wezwanie do działania opatrzone jest nagłówkiem i dzięki zastosowaniu odpowiedniej kolorystyki, wyróżnia się na tle strony. Co więcej, przycisk został umieszczony po lewej stronie landing page’a. To kolejny plus: w naszej szerokości geograficznej czytamy od lewej do prawej, a więc to właśnie w tym kierunku automatycznie skierujemy wzrok w pierwszej kolejności.

 

Ryc.2. Landing Page firmy Reader

 

RESPONSYWNOŚĆ STRONY

To, co jeszcze kilka lat temu było dodatkowym plusem, obecnie stało się elementem obowiązkowym skutecznego landing page’a – dlatego upewnij się, że Twoja strona będzie ładować się szybko oraz idealnie wyświetli się na ekranach wszystkich urządzeń mobilnych. Znaczna część użytkowników przegląda sieć w biegu – nie pozwól więc, by rozjechany tekst czy niewyświetlająca się grafika sprawiły, że stracisz szansę na pozyskanie nowego partnera biznesowego. Większość dostępnych na rynku systemów do tworzenia landing pages pozwala na podgląd strony w różnych urządzeniach mobilnych, a w sieci znajdziesz wiele poradników, które pomogą Ci w zaprojektowaniu responsywnej strony docelowej. Skorzystaj z nich, zainspiruj się i stwórz landing page, który będzie odpowiadać wymaganiom technicznym wszystkich odwiedzających. Przecież nie chcesz wystawiać na próbę cierpliwości swoich przyszłych klientów, prawda?

 

 

OCZARUJ SŁOWAMI – STWÓRZ SKUTECZNY CONTENT

 

Nic, co znajdzie się na Twoim landing page’u, nie może być przypadkowe. To samo tyczy się również treści, które na nim umieścisz – ma utrzymać zainteresowanie odbiorców i zmotywować ich do podjęcia działania. Stwórz skuteczny tekst, tzn. taki, który będzie przynosił profity. Powinien być klarowny, komunikujący wartości, wiarygodny i przede wszystkim – przystępny dla każdego. Odrzuć więc na bok branżowy żargon i długie namowy – postaw na prostotę przekazu!

 

JĘZYK KORZYŚCI

Z całą pewnością oferta, którą prezentujesz na swoim landing page’u jest bardzo ciekawa i godna zainteresowania. Założę się, że jesteś z niej dumny, prawda? Podkreśl, jakie korzyści można dzięki niej osiągnąć.

 

Czego mogą oczekiwać odbiorcy po ukończeniu Twojego kursu, konsultacji z doradcą finansowym czy podpisaniu umowy z Twoją firmą? Wyraźnie daj im do zrozumienia, jakie umiejętności zdobędą po szkoleniu, jak dużo czasu i pieniędzy zaoszczędzą oraz jakie obowiązki firma może zdjąć z ich barków.

 

Informacje o korzyściach możesz zawrzeć wszędzie – poczynając od nagłówka, przez krótkie opisy, kończąc na rekomendacjach pozostałych klientów. Podziękuj odbiorcom za samo wejście na Twoją stronę i zaoferuj im np. darmową konsultację lub zniżkę. To tylko mała część korzyści, jakie mogą osiągnąć dzięki Tobie, a równocześnie psychologiczna zachęta do dalszego budowania więzi z Twoją firmą.

 

Nie skupiaj się na sobie – staraj się nie pisać o tym, jak dobra jest Twoja oferta (choć nie wątpię, że jest naprawdę super!). Skoncentruj swój przekaz na tym, ile dobrego może wnieść do codziennego życia odbiorcy. Pamiętaj, że tworzysz landing page’a właśnie dla niego. Wchodząc na Twoją stronę, odwiedzający szukają rozwiązania dla siebie i chcą zaspokoić swoje potrzeby – dlatego podkreśl, co mogą osiągnąć dzięki skorzystaniu z Twojej oferty.

 

REKOMENDACJE

Udowodnij, że odbiorca nie trafił na Twoją stronę przypadkowo – w końcu Twoja oferta jest warta zaufania i skorzystało z niej wielu zadowolonych klientów! Umieść na swojej stronie 2-3 cytaty, które będą stanowić rekomendację do skorzystania z Twoich usług. Dobierz zdania naprawdę starannie, tak by nie brzmiały jak tania reklama – takie rekomendacje powinny brzmieć naturalnie, mają stanowić zachętę i budować zaufanie do Twojej marki.

 

Pomyśl również o wykorzystaniu wideo na swojej stronie – krótki filmik to świetny sposób na przekazanie treści, których nie byłbyś w stanie zamieścić na funkcjonalnym landing page’u. Nawet 30-sekundowa prezentacja jest w stanie uzupełnić ofertę o mnóstwo dodatkowych informacji. A co więcej, będzie świetnie komponować się z resztą strony.

 

Poniższy przykład landing page’a firmy RateUs to fantastyczna inspiracja – zwróć uwagę, że oś strony stanowi filmik wideo oraz rekomendacje zadowolonych klientów. Poza tym, praktycznie brak na niej innych treści! Autorzy postawili więc na kreowanie doświadczenia oraz budowanie emocji, odrzucając długie zdania pełne namów. Zastanów się – może w Twoim przypadku takie rozwiązanie również okaże się skuteczne?

 

Ryc.3. Przykład landing page firmy RateUs, oparty na wideo w oraz rekomendacjach

 

 

TESTUJ, TESTUJ I JESZCZE RAZ… TESTUJ

 

Wszystkie skuteczne landing pages są stworzone według sprawdzonej struktury: nagłówek, treść, nierozpraszająca grafika i wyraźny przycisk CTA. Przygotowanie idealnej strony opiera się więc na umiejętności zaprojektowania prostej witryny, która dzięki odrobinie contentowej magii, graficznym sztuczkom i umiejętności zachowania umiaru, umożliwi konwersję jak największej liczby potencjalnych klientów.

Kluczowym elementem, pojawiającym się kilkukrotnie w powyższym tekście, jest cyfra 1 – umieszczenie na stronie właśnie po jednym z wyżej opisanych elementów, stanowi klucz do sukcesu efektywnych landing pages.

 

Jedynym wyjątkiem od tej reguły jest liczba przeprowadzonych testów. Testuj każdy element landing page’a…. ile tylko możesz! Twórz testy A/B/X, sprawdzaj, które elementy strony przyciągają odbiorców, korzystaj z tzw. heat map strony i co tylko jeszcze przyjdzie Ci do głowy! Pamiętaj, że Twoja strona docelowa powinna rozwijać się tak samo, jak Twoja firma. Dlatego udowodnij odbiorcom, że o nich nie zapomnisz – tak, jak nie zapomnisz o swojej stronie docelowej, którą będziesz regularnie odświeżał i dbał o nią z najwyższą starannością. Powodzenia!

 

 

Jakie są Twoje doświadczenia w projektowaniu landing pages? Czy znasz inne wskazówki, które mogą okazać się pomocne? Daj nam znać w komentarzach poniżej!

 

Anna Złoczewska
Junior Marketing Specialist
GetResponse

 

 

 

BACK                                                HOME                                              NEXT

No Comments

Leave a Comment