Jak zaprojektować skuteczny newsletter w 6 krokach

Jak zaprojektować skuteczny newsletter w 6 krokach

 

Marketerzy chętnie korzystają z kampanii mailingowych do kontaktu ze swoimi odbiorcami. Wysyłane newslettery angażują i wspomagają budowanie relacji, a co najważniejsze – zwiększają sprzedaż. Zaglądając do własnej skrzynki odbiorczej z pewnością zauważyłeś, że email emailowi nie zawsze jest jednak równy. Jedne z nich mogą przybliżyć Cię do osiągnięcia celów biznesowych, podczas gdy inne, znacznie od nich oddalić. Poniższy artykuł pomoże Ci uniknąć błędów oraz podpowie jak projektować wiadomości, które wspomogą rozwój Twojego biznesu.

 

 

Krok 1. Wybierz cel

 

Każda kampania mailingowa powinna mieć jasno określony cel. Indywidualne elementy takie jak temat, preheader, nagłówek, treść, grafiki oraz przycisk CTA (and. call to action), powinny wspólnie dążyć do jego osiągnięcia.

 

Celem wiadomości może być na przykład zainteresowanie raportem i zachęcenie subskrybenta do przejścia na landing page, z którego będzie mógł pobrać plik. Może to być również zmotywowanie go do przeczytania artykułu na blogu lub zapisu na specjalistyczne warsztaty.

 

Dopiero po określeniu tego celu powinieneś przystąpić do projektowania wiadomości. W ten sposób upewnisz się, że np. nagłówek lub grafika nie odwrócą uwagi od głównego elementu, który dany mailing stara się podkreślić. Usuwając ewentualny “szum”, który może znajdować się w wiadomości, sprawisz, że cel będzie jasny nie tylko dla Ciebie, ale przede wszystkim dla Twoich subskrybentów.

Zdjęcie 1 – Przykład newslettera serwisu Forsal, którego celem jest przekazanie interesujących wiadomości z branży

 

 

Krok 2. Wybierz grupę docelową

 

To, z kim będziesz się komunikował, ma ogromny wpływ na sposób w jaki powinieneś zaprojektować swój mailing. Dane dotyczące wieku, lokalizacji czy znajomości poruszanego tematu, przydadzą Ci się podczas planowania całej kampanii.

 

Twoją grupą docelową mogą być prospekci, którzy pozostawili dane osobowe podczas rozmowy na konferencji lub zapisali się bezpośrednio przez formularz na stronie internetowej. Mogą to być również osoby, które okazywały wyraźne zainteresowanie poprzednimi wiadomościami i wzięły udział w organizowanym przez Ciebie webinarze. Nierzadko pewnie będziesz komunikować się również z osobami, które przestały czytać Twoje wiadomości i które powinieneś pobudzić do ponownej aktywności.

 

Wybór odpowiedniej grupy docelowej jest niezwykle istotny przy prowadzeniu kampanii mailingowej. Zadecyduje on nie tylko o treści, która powinna się znaleźć w wiadomości, ale również o jej wyglądzie czy zastosowanym języku.

 

 

Krok 3. Dostosuj język i wygląd

 

Po określeniu celu i grupy docelowej możesz przystąpić do kolejnego kroku, jakim jest tworzenie wiadomości. W czasie tego procesu powinieneś zadecydować m.in. o formacie emaila, jego wyglądzie i języku.

 

Twoja wiadomość może przyjąć format tekstowy lub HTML. Z reguły newslettery są tworzone za pomocą kodu HTML, dzięki czemu marketerzy mogą śledzić m.in. kto i ile razy otworzył dany email oraz jakie linki były w nim klikane. Co więcej, nawet wiadomość napisana w formacie HTML może wyglądać tak, jakby była wiadomością tekstową. Taktyka ta jest preferowana przez niektóre grupy docelowe, ponieważ stwarza wrażenie bardziej personalnej komunikacji.

 

Sam wygląd wiadomości nie jest bez znaczenia. Układ wielo- lub jednokolumnowy oraz  responsywność mają ogromny wpływ na to, jaki efekt osiągnie dana kampania. Dowiedz się w jaki sposób i za pomocą jakich urządzeń odbiorcy przeglądają Twoje emaile, aby stworzyć najbardziej interesującą dla nich wersję wiadomości.

 

Tworząc mailing, dostosuj jego wygląd oraz język wypowiedzi do wybranej wcześniej grupy docelowej. Zastanów się, czy stosowanie żargonu lub technicznego nazewnictwa będzie odpowiednie i pozytywnie wpłynie na konwersję. Dotyczy to całego maila – również przycisków wzywających do działania (ang. call to action, CTA) oraz często pomijanej przez marketerów stopki.

 

Prowadząc komunikację mailingową warto stosować jeden lub kilka różnych szablonów wiadomości. Takie podejście pomoże Ci zbudować zaufanie odbiorców, którzy nie będą musieli za każdym razem zastanawiać się od kogo pochodzi lub czego dotyczy dana komunikacja. Jeżeli przesyłane przez Ciebie treści będą wyjątkowo wartościowe i angażujące, możesz mieć pewność, że w przyszłości subskrybenci będą je otwierać jeszcze chętniej.

Zdjęcie 2 – Przykład wiadomości humorystycznej wiadomości reaktywacyjnej od IKEA

 

 

Krok 4. Testuj

 

Etapem kampanii mailingowej, który ma prawdopodobnie najmniejszą rzeszę fanów, są testy. Często zdarza się, że wiadomości są tworzone i wysyłane „na ostatnią chwilę” i brakuje wówczas czasu na przeprowadzenie odpowiednich i dokładnych testów. Jest to jednak ogromny błąd, ponieważ niektóre pomyłki mogą całkowicie zniwelować starania mające na celu generowanie konwersji.

 

Przeprowadzane testy powinny dotyczyć m.in. wyglądu wiadomości, tj. tego jak wyświetlają się na różnych urządzeniach oraz klientach pocztowych. Powinieneś również przeanalizować czy wszystkie opisy są prawidłowo wstawione, czy nie ma błędów w tekście oraz czy linki prowadzą do właściwych stron www.

 

W trakcie testów warto również zwrócić uwagę na tzw. Spam Score, czyli współczynnik spamu. Dzięki rozwiązaniom takim jak SpamAssassin, który znajdziesz m.in. w GetResponse, możesz sprawdzić jak duża jest szansa, że Twoja wiadomość dotrze do skrzynki odbiorczej subskrybentów. Negatywnie wpłynąć na to może zawarta w emailu duża ilość grafik, mała ilość tekstu oraz hiperłącza prowadzące do stron internetowych o niskiej reputacji.

 

Temat dostarczalności wiadomości jest niezwykle ważny, dlatego poświęć mu odpowiednio dużo uwagi podczas realizowania kolejnych kampanii mailingowych. Ten artykuł, otwierający serię postów o dostarczalności, pomoże Ci w dokładnym zrozumieniu tego zagadnienia. Dowiesz się z niego m.in. czym są spam trapy, reputacja adresów IP oraz jak sprawić, aby w Twoim przypadku, więcej niż 79% wszystkich newsletterów trafiało do skrzynek odbiorczych subskrybentów.

Zdjęcie 3 – Wiadomość motywująca do zapisu na szkolenie Grupy Kapitałowe

 

 

Krok 5. Wyślij i obserwuj wyniki

 

Wysyłka kampanii mailingowej może – i w wielu przypadkach powinna – łączyć się z testami A/B. To one pozwolą Ci przesłać subskrybentom najatrakcyjniejszą w ich odczuciu formę wiadomości, wliczając w to temat, pole nadawcy lub treść.

 

Gdy już wykonasz testy A/B i wybierzesz optymalny czas wysyłki, nie pozostaje Ci nic innego jak obserwować wyniki. Zazwyczaj większość otwarć i kliknięć rejestrowana jest w ciągu dwóch pierwszych dni od jej wysłania. W niektórych przypadkach jednak, emaile zawierające np. kupon rabatowy, są otwierane znacznie później, co również warto zaobserwować.

Zdjęcie 4 – Newsletter zawierający ankietę, której wyniki pomogą firmie lepiej poznać swoich subskrybentów

 

 

Krok 6. Wyciągnij wnioski

 

Każda kampania email marketingowa powinna być zakończona dogłębną analizą. Jeśli prowadziłeś testy, z pewnością przygotowałeś również hipotezę, która została potwierdzona lub obalona. Wybierając język, treści, formę wiadomości i grupę docelową spodziewałeś się określonych wyników, które teraz warto zweryfikować.

 

Podczas analizy powinieneś móc określić jakie elementy zadziałały, a które wymagają poprawy. Jeśli wszystko poszło zgodnie z planem, a wskaźnik konwersji jest zadowalający, być może wystarczy ponowić wysyłkę do użytkowników, którzy nie otworzyli wiadomości, aby wygenerować większą liczbę otwarć? Pomyśl o tym oraz przeanalizuj cały proces tworzenia kampanii, a wyciągnięte wnioski zapisz, tak aby skorzystać z nich przy kolejnych wysyłkach emaili.

 

Michał Leszczyński,

Content Marketing Manager w GetResponse

 

 

 

BACK                                                HOME                                              NEXT

No Comments

Leave a Comment